kam (Konjugation) (Albanisch), unregelmäßigBearbeiten

Konjugation des Verbes kam:

Aktiv (Veprore) Mediopassiv/Passiv (Pësore) Reflexiv (Vetvetore)
kam[1] kihet (nur in 3. der Pers., Sg./Pl.)
Finite Formen
Indikativ (Dëftore) Optativ (Dëshirore) Admirativ (Habitore)
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
Aorist
E kryera e thjeshtë
Präsens
E tashmja
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
unë (ich) kam kisha pata paça paskam paskësha
ti (du) ke (du hast) kishe (du hattest) pate (du hattest) paç (mögest du haben) paske (du hast/habest (anscheinend)) paskëshe (du hattest/hättest (anscheinend))
ai, ajo (er, sie) pat kishte pat (pati) pastë paska paskësh (paskej)
ne (wir) kemi kishim patëm paçim paskemi paskëshim
ju (ihr/Sie) keni (kini) kishit patët paçi paskeni (paski) paskëshit
ata, ato (sie) kanë kishin kenë paçin paskan paskëshin
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Aorist II (od. Plusquamperfekt II) E kryera e tejshkuar Perfekt
E kryera
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë (ich) kam pasur kisha pasur pata pasur paça pasur paskam pasur paskësha pasur
ti (du) ke pasur (du hast gehabt) kishe pasur (du hattest gehabt) pate pasur (du hattest gehabt) paç pasur (mögest du gehabt haben) paske pasur (du hast/habest (anscheinend) gehabt) paskëshe pasur (du hattest/hättest (anscheinend) gehabt)
ai,ajo (er, sie) ka pasur kishte pasur pat(i) pasur pastë pasur paska pasur paskësh (paskej) pasur
ne (wir) kemi pasur kishim pasur patëm pasur paçim pasur paskemi pasur paskëshim pasur
ju (ihr/Sie) keni pasur kishit pasur patët pasur paçi pasur paskeni pasur paskëshit pasur
ata, ato (sie) kanë pasur kishin pasur patën pasur paçin pasur paskan pasur paskëshin pasur
Subjunktiv/Konjunktiv (Lidhore) Jussiv (Urdhërore II) Admirativ (Habitore)
Präsens
E tashmja
Imperfekt
E pakryera
Präsens
E kryera
Imperfekt
E pakryera
Subjunktiv) Imperfekt
E pakryera
Jussiv) Imperfekt
E pakryera
unë kem kisha le të kem le të kisha paskësha le të paskësha
ti (du) kesh (du habest) kishe (du hättest) le të kesh le të kishe paskëshe (du hättest (anscheinend)) le të paskëshe
ai, ajo (er, sie) ketë kishte le të ketë le të kishte paskësh (paskej) le të paskësh (paskej)
ne (wir) kemi kishim le të kemi le të kishim paskëshim le të paskëshim
ju (ihr/Sie) keni (kini) kishit le të keni (kini) le të kishit paskëshit le të paskëshit
ata, ato (sie) kenë kishin le të kenë le të kishin paskëshin le të paskëshin
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Perfekt
E kryera
Plusquamperfekt
Më se e kryera
Subjunktiv) Plusquamperfekt
Më se e kryera
Jussiv) Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë të kem pasur të kisha pasur le të kem pasur le të kisha pasur të paskësha pasur le të paskësha pasur
ti (du) të kesh pasur (du habest gehabt) të kishe pasur (du hättest gehabt) le të kesh pasur le të kishe pasur të paskëshe pasur (du hättest (anscheinend) gehabt) le të paskëshe pasur
ai, ajo (er, sie) të ketë pasur të kishte pasur le të ketë pasur le të kishte pasur të paskësh (paskej) pasur le të paskësh (paskej) pasur
ne (wir) të kemi pasur të kishim pasur le të kemi pasur le të kishim pasur të paskëshim pasur le të paskëshim pasur
ju (ihr/Sie) të keni pasur të kishit pasur le të keni pasur le të kishit pasur të paskëshit pasur le të paskëshit pasur
ata, ato (sie) të jenë pasur të kishin pasur le të kenë pasur le të kishin pasur të paskëshin pasur le të paskëshin pasur
Konditional (Kushtore) Imperativ (Urdhërore) Admirativ (Habitore)
Präsens (E tashmja)
→ ¹Futur Imperfekt
Perfekt (E kryera)
→ ²Futur Plusquamperfekt
Präsensaffirmativ
E tashmja — pohues
Präsensnegativ
E tashmja — mohor
Konditional) Imperfekt
E pakryera
Konditional) Plusquamperfekt
Më se e kryera
unë (ich) do të kisha do të kisha pasur → 1. Person Sg. Jussiv do të paskësha do të paskësha pasur
ti (du) do të kishe (du werdest haben) do të kishe pasur (du werdest gehabt haben) ki (hab, habe) kini (habt; haben Sie) do të paskëshe (du würdest (anscheinend) haben) do të paskëshe pasur (du würdest (anscheinend) gehabt haben)
ai, ajo (er, sie) do të kishte do të kishte pasur → 3. und 1. Person Sg./Pl. Jussiv do të paskësh (paskej) do të paskësh (paskej) pasur
ne (wir) do të kishim do të kishim pasur do të paskëshim do të paskëshim pasur
ju (ihr/Sie) do të kishit do të kishit pasur mos ki (hab nicht; habe nicht) mos kini (habt nicht; haben Sie nicht) do të paskëshit do të paskëshit pasur
ata, ato (sie) do të kishin do të kishin pasur → 3. Person Pl. Jussiv do të paskëshin do të paskëshin pasur
(Konditional-)Futur
E ardhmja
Futur
(Alternative Futurformen)
Futur
E ardhmja
¹Futur Imperfekt
E ardhja e së shkuarës
Futur Perfekt
E ardhmja e përparme
²Futur Plusquamperfekt
E ardh. e përp. e së shkuarës
Futur I
E ardhmja
Futur II
E ardhmja e përparme
unë do të kem do të kisha do të kem pasur do të kisha pasur kam për të pasur kam për të pasë pasur
ti (du) do të kesh (du wirst (werdest) haben) do të kishe (du würdest haben) do të kesh pasur (du wirst (werdest) gehabt haben) do të kishe pasur (du würdest gehabt haben) ke për të pasur (du wirst haben) ke për të pasë pasur (du wirst gehabt haben)
ai, ajo (er, sie) do të ketë do të kishte do të ketë pasur do të kishte pasur ka për të pasur ka për të pasë pasur
ne (wir) do të kemi do të kishim do të kemi pasur do të kishim pasur kemi për të pasur kemi për të pasë pasur
ju (ihr/Sie) do të keni (kini) do të kishit do të keni pasur do të kishit pasur keni për të pasur keni për të pasë pasur
ata, ato (sie) do të kenë do të kishin do të kenë pasur do të kishin pasur kanë për të pasur kanë për të pasë pasur
Infinite Formen
Partizip (Pjesorja) Gerundium (Përcjellorja) Infinitiv (Paskajorja)
Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera)
Aktiv pasur (pasë)
(habend; haben)
pasë pasur (gehabt) duke pasur duke pasë pasur për të pasur (haben) për të pasë pasur (gehabt haben)
Passiv (u) pasur (pasë) (habend/haben werden) qenë pasur (pasë) (gehabt werden) duke u pasur (pasë) duke qenë pasur (pasë) për t'u pasur (pasë) (gehabt werden; haben werden) për të qenë pasur (pasë) (gehabt worden sein)
Privativ Absolutiv Konjugationstyp Verbtyp
Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) Präsens (E tashmja) Perfekt (E kryera) unregelmäßig transitiv; Hilfsverb
Aktiv pa pasur (pasë) pa pasë pasur (pasë) me të pasur (pasë) me të pasë pasur (pasë) Hilfsverb
Passiv pa u pasur (pasë) pa qenë pasur (pasë) me t'u pasur (pasë) me të qenë pasur (pasë) Aktiv: kam (haben) Passiv: jam (sein)
Sonstige Formen
Substantive Adjektiv
pasë (Besitz, Vermögen, Hab und Gut) pasurit (Haben) pasurit (das Haben) pasje; kamje (Besitz, Vermögen, Hab und Gut) pasuri (Reichtum, Wohlstand, Vermögen) pasurim (Be-, Anreicherung) pasur; kamur (reich(haltig), wohlhabend, vermögend)
[1] Fjalor Shqip (Albanisches (Online) Wörterbuch), Konjugation kam, Link: [2]
[1] Fjalor Shqip (Albanisches (Online) Wörterbuch), (passiv) Verb kihet (nur 3.P./Sg./Pl.), Link: [3]
[1] Langenscheidt-Redaktion (Herausgeber): Langenscheidts Handwörterbuch Albanisch. 1. Auflage. Langenscheidt, Berlin/München/Wien/Zürich/New York 2000, ISBN 978-3-468-05395-5, DNB 959876855, Kojugation ka (kam), Seite 726 - 727

Quellen:

  1. Martin Camaj, Albanian Grammar With Exercises, Chrestomathy and Glossaries, Otto Harrassowitz - Wiesbaden, 1984, ISBN 3-477-02467-4, Konjugation kam, Seite 130 - 136, Link: [1]
[1] dict.cc Albanisch-Deutsch, Stichwort: „kam