Flexion:elää

Personalformen – persoonamuodot
Indikativindikatiivi
Präsens
preesens
Perfekt
perfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä elän en elä minä olen elänyt en ole elänyt
sinä elät et elä sinä olet elänyt et ole elänyt
hän elää ei elä hän on elänyt ei ole elänyt
me elämme emme elä me olemme eläneet emme ole eläneet
te elätte ette elä te olette eläneet ette ole eläneet
he elävät eivät elä he ovat eläneet eivät ole eläneet
passiv eletään ei eletä passiv on eletty ei ole eletty
Imperfekt
imperfekti
Plusquamperfekt
pluskvamperfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä elin en elänyt minä olin elänyt en ollut elänyt
sinä elit et elänyt sinä olit elänyt et ollut elänyt
hän eli ei elänyt hän oli elänyt ei ollut elänyt
me elimme emme eläneet me olimme eläneet emme olleet eläneet
te elitte ette eläneet te olitte eläneet ette olleet eläneet
he elivät eivät eläneet he olivat eläneet eivät olleet eläneet
passiv elettiin ei eletty passiv oli eletty ei ollut eletty
Konditionalehtotapa, konditionaali
Präsens
preesens
Perfekt
perfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä eläisin en eläisi minä olisin elänyt en olisi elänyt
sinä eläisit et eläisi sinä olisit elänyt et olisi elänyt
hän eläisi ei eläisi hän olisi elänyt ei olisi elänyt
me eläisimme emme eläisi me olisimme eläneet emme olisi eläneet
te eläisitte ette eläisi te olisitte eläneet ette olisi eläneet
he eläisivät eivät eläisi he olisivat eläneet eivät olisi eläneet
passiv elettäisiin ei elettäisi passiv olisi eletty ei olisi eletty
Potentialpotentiaali
Präsens
preesens
Perfekt
perfekti
Person positiv negativ Person positiv negativ
minä elänen en eläne minä lienen elänyt en liene elänyt
sinä elänet et eläne sinä lienet elänyt et liene elänyt
hän elänee ei eläne hän lienee elänyt ei liene elänyt
me elänemme emme eläne me lienemme eläneet emme liene eläneet
te elänette ette eläne te lienette eläneet ette liene eläneet
he elänevät eivät eläne he lienevät eläneet eivät liene eläneet
passiv elettäneen ei elettäne passiv lienee eletty ei liene eletty
Imperativimperatiivi
Präsens
preesens
Person positiv negativ
minä
sinä elä älä elä
hän eläköön älköön eläkö
me eläkäämme älkäämme eläkö
te eläkää älkää eläkö
he eläkööt älkööt eläkö
passiv elettäköön älköön elettäkö


Nominalformen
Infinitive Partizipien
aktiv passiv aktiv passiv
I elää Präsentis elävä elettävä
langer I elääkseen1 Perfekti elänyt eletty
II Inessiv eläessä2 elettäessä Agentis elämä4
Instruktiv eläen Agentis negativ elämätön
III Inessiv elämässä 1) Wird nur mit einem Possessivsuffix verwendet; dies ist die Form der 3. Person Singular und der 3. Person Plural.

2)Wird nur in einer Satzabkürzung verwendet, die eine mit dem Hauptsatz gleichzeitige Aktion ausdrückt. Kann auch mit einem Possessivsuffix verwendet werden.

3)Wird nur mit einem Possessivsuffix verwendet; dies ist die Form der 3. Person Singular und der 3. Person Plural.

4) Dies gibt es nicht im Fall der intransitiven Verben. Nicht mit Substantiven mischen, die aus einem Verb mit den Suffix -ma/-mä abgeleitet worden sind.

Elativ elämästä
Illativ elämään
Adessiv elämällä
Abessiv elämättä
Instruktiv elämän elettämän
IV Nominativ eläminen
Partitiv elämistä
V elämäisillään3